Wakacje w Grecji

Magiczne Cyklady – piękne i chętnie odwiedzane przez turystów wyspy greckie, z całkowitą czyli stu procentową pewnością zasługują na uwagę. Największą i najchętniej odwiedzaną ze wszystkich wysp tego archipelagu jest Naksos – górzysta wyspa kusząca zielenią oraz pięknymi przykładami architektury. Nie brak tu pamiątek z czasów weneckiej okupacji, nie brak obronnych rezydencji a także osad, które zakładane były przez osadników z Krety.

Dzięki licznym zabytkom a także rewelacyjnym warunkom do wypoczynku, na tej wyspie turystyka rozwija się bardzo dobrze. Jakie atrakcje czekają na tych, którzy właśnie na Nakos postanowią spędzić wczasy?

Nakos to głównie niezwykły, rolniczy krajobraz. Istotną rolę odgrywają tu uprawy oliwek a także cytryn, można się tu także spotkać z rozległymi winnicami. Turystka jest dodatkowym źródłem uposażeń dla mieszkańców wyspy, którzy bardzo chętnie przyjmują gości z swych domach. Port oraz pobliskie plaże są okupowane przez turystów w sezonie wakacyjnym, mniejsze jest natomiast zainteresowanie innymi atrakcjami tej wyspy. A szkoda, bo ma się ona czym pochwalić.

Ośrodkiem, którego w czasie pobytu na wyspie pominąć nie można, jest miasto Naksos. Można tu spostrzec pozostałości weneckich fortyfikacji oraz interesującą zabudowę w pobliżu portu. Warto też zwiedzić miejscowe Muzeum Archeologiczne, znane z intrygującej kolekcji dawnej ceramiki oraz zabytków z okresu neolitu.
Wokół miasta Nakos znajdują się i ładne plaże, uznawane za zdecydowanie najlepsze na całej wyspie. Najchętniej odwiedzaną jest Grotta. W jej pobliżu znajdują się i interesujące groty, i ślady dawnych budowli, które przed wiekami przegrały walkę z wodą. Ciekawym miejscem jest mały port rybacki – Agi Anna, w którym można wyszukać noclegi w niskich kosztach. Tu czekają i tawerny, i pola namiotowe – idealne dla grup młodszych turystów. Niemniej jednak to jeszcze nie wszystkie interesujące miejsca na tej wyspie.

W trakcie wycieczki po centralnej części wyspy koniecznie należy zajrzeć do osady Kato Sangri, w której znajdują się pozostałości weneckiego zamku. Kusi też Ano Sangri, znana z bizantyjskiej kaplicy wzniesionej w miejscu dawnej świątyni Demeter. Inną pobudzająca ciekawość wioską jest Filoti. Założona na zboczach góry Zas jest najwyżej położoną miejscowością na całych Cykladach. Z większych kurortów, którymi kusi letników na wyspa, na uwagę zasługuje Apollonas, rozpoznawalny z czystej i spokojnej plaży.

Greckie wakacje. Eubea
Turyści, którym marzy się wypoczynek na jednej z greckich wysp, z pewnością zapasjonują się tak bardzo istotną i schludną wyspą, jaką jest Eubea. To wakacyjny raj, na terenie którego turystyka ma się dobrze. Nic zaskakującego – to jedna z największych i najmodniejszych wysp, jakimi może skusić turystów Grecja. Nie brak tu interesujących miast oraz modnych kurortów, w których można spędzić udane wczasy. Ci, którym marzy się przede wszystkim komfort i wygoda, mogą spędzić udany urlop w okolicach Karistos. Ten port pozornie nie wyróżnia się niczym ciekawym. Znajdujące się na jego terenie budowle pochodzą głównie z XIX wieku i mają dość ponury charakter. Wystarczy jednakże spędzić nieco czasu w tym mieście, aby całkowicie przemienić zdanie na jego temat. Pomimo pozornego braku atrakcji jest to miejscowość przyjazna turystom, na terenie której można doskonale odpocząć. Kuszą pobliskie plaże, zachęcają też pozostałości po weneckim forcie. Na nieszczęście, z tej XIV – wiecznej budowli do dziś zachowały się wyłącznie ruiny.
Karistos można potraktować także jako miejsce, z którego będą się odbywały dalsze wycieczki. Możliwości jest tu wiele. Na turystów chcących możliwie jak najlepiej poznać wyspę czekają i promy, i wodoloty. W głąb wyspy można się dostać dzięki licznym autobusom a także taksówkom. Jedną z ciekawszych wycieczek może okazać się podróż na górę Ochi. To jeden z najwyższych szczytów, którymi może przyciągnąć Eubea miłośników górskich wypraw. Intrygującą i godną odwiedzenia miejscowością jest również Mili, w pobliżu której można spostrzec zabytkowy kościół z okresu średniowiecza.
Pobyt w tej części wyspy z całkowitą czyli stu procentową pewnością może dostarczyć wielu silnych emocji. Warto jednakże pamiętać o jednej ważnej sprawie. W okolicach Karistos goszczą tłumy, zatem w sezonie noclegi powinno się tu zarezerwować z wyprzedzeniem. Nie ma tu za to problemów z wyżywieniem. Restauracje a także tawerny wyszukać tu można prawie że na każdym kroku.