Elektrownia fotowoltaiczna

Fotowoltaika to pojęcie, z którym spotykamy się coraz częściej. Jest to dziedzina zarówno nauki jak i techniki, która zajmuje się wykorzystaniem odnawialnego źródła energii, jakim jest Słońce. Już przed kilkoma laty dużą popularność pozyskały kolektory słoneczne, zwane inaczej solarami, jednakże działanie paneli i kolektorów jest różne.

Oba rozwiązanie wykorzystują energię słoneczną i są przyjazne środowisku, jednakże to panele fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną w energię elektryczną. Jednakże kolektory słoneczne konwertują energię słoneczną w ciepło. To ciepło może być wykorzystane do różnorakich celów. Jednak najczęściej stosuje się je do ogrzewania wody użytkowej albo basenowej. Czasem także wspomaga system ogrzewania centralnego. Oba rozwiązania, a więc instalacje fotowoltaiczne oraz solary, są do siebie bardzo podobne. Znacząca większość z nas, widząc je na dachu, myli je ze sobą. Większe możliwości użycia dają panele fotowoltaiczne, energia elektryczna wytworzona przez nie może być wykorzystywana w różnych celach. Dzięki niej mogą być zasilane wszystkie urządzenia elektryczne takie jak: odkurzać telewizor czy komputer.
Opłacalne i ekologiczne panele
Aby sprawdzić opłacalność fotowoltaika montaż można skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów opłacalności. Obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna. Ważne w instalowaniu systemu fotowoltaicznego jest to, by miejsce jego montażu było dobrze nasłonecznione, a więc dach powinien być nachylony pod odpowiednim kątem oraz skierowany w odpowiednią stronę. Na szczęście nie powinno się się przejmować, jeżeli nasz budynek nie spełnia tych warunków, ponieważ systemy fotowoltaiczne mogą być również montowane na niezależnych oddzielnych konstrukcjach. Takie właśnie konstrukcje wykorzystywane są na przykład w rozbudowanych gospodarstwach rolnych, których zapotrzebowanie energetyczne jest bardzo wysokie. Podobne instalacje możemy też spotkać na placach przed firmami czy dużymi przedsiębiorstwami. Używając instalacje fotowoltaiczne jesteśmy w stanie na prawdę bardzo dużo zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a dosłownie uniezależnić się od zasilania sieciowego zewnętrznego. O ile zatem jesteśmy zmęczeni płaceniem wysokich rachunków za zasilanie sieciowe, rozważmy możliwość własnej elektrowni fotowoltaicznej.
Źródło informacji: instalacje fotowoltaiczne toruń.