Energooszczędne domy pasywne

W ostatnich latach wzrasta znaczenie rozwiązań ekologicznych, również w budownictwie. Wciąż poszukuje się nowych technologii, które zmniejszają zużycie energetyczne budynków mieszkalnych a także komercyjnych. Skutkiem tych poszukiwań stały się domy pasywne sopot.

Jest to rodzaj przyszłościowego budownictwa, które z roku na rok zdobywa coraz więcej zwolenników. Warto więc dowiedzieć się niea dodatkowo na ten temat.
Czym odznacza się budownictwo pasywne?
Budynek pasywny charakteryzuje się minimalnym zapotrzebowaniem na energię dostarczano za pomocą konwencjonalnych rozwiązań wykorzystywanych w tradycyjnym budownictwie. Taki efekt jest osiągany poprzez stosowanie przyszłościowych rozwiązań technologicznych, które w wyraźny sposób ograniczają straty energii z budynku, jak też pozwalają na maksymalne użycie energii pochodzącej z naturalnych źródeł, na przykład energii promieniowania słonecznego. Jak się więc okazuje, domy pasywne pomorskie to obiekty cechujące się minimalnymi stratami ciepła. W budownictwie pasywnym bardzo istotną rolę odgrywa orientacja budynku względem kierunków świata. Pomieszczenia, które są w największym stopniu użytkowane, czyli kuchnia czy pokój dzienny powinny być ustawione w kierunku południowym, tak ażeby w maksymalny sposób wykorzystać światło dzienne. Powinno się także pamiętać, że światło dzienne służy nie tylko i wyłącznie do oświetlenia wnętrz, ale również do ich ogrzania. W budynkach pasywnych używa się duże przestronne okna wyposażone w specjalne uszczelnienia oraz ramy, co zapobiega utracie ciepła. Dużą wagę przykłada się do szczelności przegród budowlanych, które mogą stanowić miejsce utraty ciepła. W domach pasywnych używa się grube warstwy izolacyjne, które odznaczają się słabym przenikaniem ciepła. Warto też dodać, że domy pasywne gdynia wyposażone są w innowacyjny system wentylacji nawiewno-wywiewnej. Jest to wentylacja, która nie powoduje wychłodzenia pomieszczeń w okresie zimowym, ponieważ powietrze pochodzące z zewnątrz jest oczyszczane a także nagrzewane zanim zostanie przekazane do wnętrza budynków. Ten rodzaj wentylacji pozwala na ograniczenie strat ciepła dosłownie o kilkadziesiąt procent. W budynkach pasywnych można stosować dodatkowe instalacje grzewcze, przykładem jest kominek na biomasę.

Sprawdź tutaj: domy pasywne gdańsk.