Branża budowlana – uprawnienia

Zdecydowanie coraz więcej osób decyduje się związać własną karierę zawodową z branżą budowlaną, która daje rzeczywiście sporo opcji. Głównie można osiągać w rzeczywistości dobre zarobki, w dodatku mamy spore sposobności rozwoju czy też uzyskania awansu. Nie powinno więc być zaskoczeniem, że tak dużą popularnością cieszą się uprawnienia budowlane, a więc certyfikat, który otrzymujemy po pozytywnym zdaniu egzaminu, który organizowany jest przez polską izbę Inżynierów Budownictwa.

Certyfikat wydawany jest w postaci decyzji administracyjnej adekwatnej komisji kwalifikacyjnej, przed którą kandydaci zdają część ustną egzaminu. Warto zatem poznać odrobinę więcej informacji na temat egzaminu, który pozwala nam pozyskanie dodatkowych umiejętności w biznesie budowlanej.
Egzamin – co należy na jego temat mieć świadomość tego?
Na początku powinno się wyjaśnić, że za takiego egzaminu mogą podejść wyłącznie osoby, które spełniają kryteria, które możemy odnaleźć w przepisach prawa budowlanego. Wymogi dotyczą tytułu naukowego kierunkowego, które jest związane z branżą budowlaną, jak również dobrego okresu odbycia praktyki w branży budowlanej, co może dotyczyć zarówno stażu w biurze projektowym, jak również na placu budowy. O ile kandydat spełnia podane powyżej warunki, to wtedy może zapisać się na sesję egzaminacyjną. Powinno się tutaj wspomnieć o tym, że egzamin na uprawnienia budowlane jest dość nieprosty, dlatego trzeba się do niego przygotować. Ogromną pomocą oraz ułatwieniem będzie skorzystanie z oferty firmy szkoleniowej, która udostępnia aktualną bazę pytań, które pojawiają się na kolejnych sesjach egzaminacyjnych. Dzięki zapoznaniu się z takimi pytaniami, będziemy świetnie przygotowani zarówno na część pisemna egzaminu, jak też ustną czyli zdawaną przed komisją kwalifikacyjną. Nie zapominajmy również o tym, że uprawnienia budowlane dzielą się na dwa typy, są to uprawnienia do projektowania bądź do prowadzenia robót budowlanych. Przy tym, odznacza się też szereg specjalności, a mianowicie specjalność konstrukcyjno-budowlana, architektoniczną, inżynieryjną, instalacyjną. Co za tym idzie, powinniśmy wybrać jedną ze specjalności, tak aby zyskać dodatkowe uprawnienia w zakresie prowadzenia samodzielnych prac technicznych.

Sprawdź tutaj: uprawnienia budowlane.